علیرضا تابش: سرمایۀ انسانی حلقه گمشدۀ صنعت تصویر

سینما به مثابه یک صنعت چندوجهی تخصص‌های بینارشته‌ای زیادی را در خود جای داده است و نقش نیروی انسانی در آن نسبت به سایر صنایع خلاق برتری دارد.

هر مدیری در هر سطح از فعالیت، در سیر تکامل و توسعۀ صنایع خود، فراز و فرودهای بی‌شماری را تجربه کرده است که در عمدۀ آسیب‌شناسی‌هایی که از این روندها صورت گرفته است، نیروی انسانی بعنوان مهمترین سرمایه، نقش پررنگ‌تری نسبت به سایر سرمایه‌های مشهود یا نامشهود در علل شکل‌گیری این تحولات و افت و خیزها داشته است.

ابزار سينما حاوی تکنیک‌ها و فناوری‌های گوناگون است و استفاده از آنها نيازمند مهارت‌های علمی و حرفه‌ای در رشته‌ها و شاخه‌های متفاوت فنی و صنعتی می‌باشد. از سوی ديگر توسعه بسياری از فناوری‌‌های جديد به ويژه در زمينه‌های صوتی، تصويری و رايانه‌ای در جريان اشتغال و مكاشفه اهل فن و دانش در عرصه‌ی سينما توسعه خواهد یافت، زیرا کانون آفرینش آثار هنری اندیشه‌های انسانی هستند.

به راستی سینما بعنوان یکی از ارکان فرهنگی بویژه در کشور ما، چقدر نسبت به منابع گرانقدر و نقش نیروی انسانی توانمند در لایه‌های مختلف، تمرکز و تاکید داشته است؟ صنوف تخصصی سینمایی تا چه میزان به این دغدغه بعنوان یک اصل بنیادین توجه کرده اند؟ اساساً این موضوع باید در کانون توجه قرار گیرد یا خیر؟

به گمان من پاسخ این چرایی‌ها و سوالات در حلقه گمشده‌ای بعنوان «خلاقیت و نوآوری انسانی» نهفته است. هستۀ فکری که در نظام‌های اداری و بروکراتیک ، گاه باعث کمرنگ شدن و بعضاً نابودی این ثمرۀ انسانی سیال و انعطاف‌پذیر شده‌ است. سرشت رابطۀ معنادار خلاقيت و انعطاف پذیری انسان و بهره‌وری منابع انساني یک دیدگاه فکری است که باید تلاش شود تا در جامعۀ سینمایی ما نهادینه شود زیرا عاملی است که دوام و بقای سازمان‌های رسانه‌ای را در دنیای پر رقابت کنونی تضمین می‌کند.

برخورداری از نيروی انسانی قوی و با تجربه در فرآیند توليد فيلم به‌ويژه فعاليت‌های پشتيبانی چون صداگذاری، تدوين، فيلمبرداری و ... از توفیقات سینمای امروز ایران به شمار می رود، اما پیشرفت‌های ما در زمینۀ تجهیزات کار و ابزار سینمایی بعضاً از میزان پیشرفت در شکل‌گیری این جریان در تربیت نظام‌مند نیروی انسانی کمتر بوده است.

حال با این مفروضات باید در مسیر تقویت آموزش و تربيت منابع انسانی گام های اساسی برداشت.

سينمای ايران به‌ويژه در بخش‌هاي جديدتر خود ازجمله انيميشن و بازي‌های رايانه‌اي همانند ديگر بخش‌های كشور همواره به نيروی انسانی متخصص در امور فنی و توليدی نيازمند است.

رشد و پيشرفت سريع و چشمگير فناوری‌‌های‌ نوين و نيز تنوع در توليدات سينمايی و سرعت شتابنده كشورهای صاحب صنعت سينما در به دست آوردن بــازار سينماي جهان سبب شده است كه آموزش‌هاي رسمی و غيررسمی سينمايي جايگاه ويژه‌ای در تأمين نيروی انسانی بخش پيدا كنند.

خلق فرصت‌های آموزشی و توانمندسازی از دیگر اقدامات زیربنایی در سینمای نوین ایران است، در كنار آموزشگاه‌های آزاد سينمايی، دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی انجمن سينمای جوانان ایران را می‌توان به عنوان يكي از داشته‌ها و ظرفيت‌های مهم حال حاضر سينماي كشور كه نقطه اتكاء و قوت سينماي ايران از لحاظ نيروی انسانی است عنوان كرد.

همچنين رویدادهای آموزشی ديگري در قالب کارگاه‌هاي آموزشی، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی براي آشنايی به دانش روز و دستاوردهای جديد سينمايی به صورت تخصصي از سوی مدرسه ملی سينما و خانه سينما در طول سال برگزار مي‌شود.

با این حال بسياري از هنرستان‌های غيرانتفاعی و نيز مراکز آموزش عالی (دولتی و غيردولتی) بدون اطلاع از وضعيت بخش سينما و منابع انسانی موردنياز آن، به آموزش هنرجویان و دانشجويان مبادرت می‌ورزند.

آنچه در اين بخش حائز اهميت است، آن است که هيچ‌گونه ارتباط تکميلی و ارگانيکی بين فعاليت‌های آموزشی مذکور وجود ندارد.

شاید طرح این نکته بتواند سرآغاز مطرح شدن ناگفته‌هایی باشد که باید امروز بدان پرداخت.

با رفع موانع توسعه‌ای و چارچوب‌های گذشته باید از جذب و تشويق فرهيختگان و صاحبان دانش و تخصص براي ورود به عرصه سينما، حمایت شود و زمينه جذب نيروی انسانی آموزش ديده در سينمای كشور بیش از گذشته فراهم شود.

باید این پرسش مطرح شود که نسبت سینما و سرمایه انسانی در دهه چهارم کجاست ؟ از این رو باید گفتمانی موثر در سینما شکل بگیرد.

باید از ظرفیت‌های موجود ملی در راستای حمایت بیش‌تر از استعدادهای ناشناخته استفاده بهینه کرد و در این عرصه «توانمندسازی و حمایت از صاحبان ایده‌های خلاقانه» را در اولویت قرار داد.

بی تردید ظهور قشری خلاق و ارزش‌آفرین در عرصۀ سینما رویا نیست و توسعه درون‌زا و پایدار لازمۀ تحقق آن می‌باشد.


منبع: روزنامه اعتماد، یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷، شماره ۴۲۲۴

/ 0 نظر / 45 بازدید