بزرگداشت «هانس هولاین» معمار موزه آبگینه برگزار می‌شود

مراسم بزرگداشتی برای هانس هولاین ـ معمار و طراح موزه‌ آبگینه و سفالینه ایران ـ روز دوشنبه 19 آذر 97 برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، بزرگداشت «هانس هولاین» معمار و طراح موزه آبگینه و سفالینه ایران با حضور لیلی هولاین فرزند این معمار فقید، سباستین هاکان اشمیت و پیتر ترومر روز دوشنبه 19 آذر از ساعت 15 تا 19 در سالن زنده یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی، واقع در خیابان سی تیر، شماره 59 برپا خواهد شد.

«هانس هولاین» متولد ۳۰ مارس ۱۹۳۴ در وین، معمار برجسته اتریشی، برنده جایزه پریتزکر در سال ۱۹۸۵، طراح موزه آبگینه و سفالینه در تهران است. وی در ۲۴ آوریل ۲۰۱۴ در سن هشتاد سالگی بر اثر یک بیماری شدید در وین درگذشت. فرزند او مکس هولاین ریاست موزه متروپولیتن نیویورک را در حال حاضر به عهده دارد.

موزه فعلی آبگینه و سفالینه خانه تاریخی است که از ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۰ خورشیدی محل اقامت قوام السلطنه محسوب می‌شده و پس از آن به سفارت مصر واگذار شد. در زمان استقرار سفارت مصر در این ساختمان گچ بری‌هایی به سبک اروپایی به بخشی از تالارهای طبقه اول افزوده شد. پس از سفارت مصر مدتی، سفارت افغانستان این خانه را در اختیار گرفت و پس از آن به بانک بازرگانی واگذار شد.

طراحی این موزه به مهندسان ایرانی و طراحی ویترین‌ها و معماری داخلی آن به هانس هولاین، معمار برجسته اتریشی سپرده شد. هولاین از قدیمی‌ترین معماران سبک پست مدرن، در طراحی موزه آبگینه از آثار برجسته تاریخی ایران مانند کاخ تچر، ستون‌های تخت جمشید، قوس‌های صفوی و کعبه زرتشت الهام گرفته و با اینکه ویترین‌ها و فضای کلی موزه به صورت مدرن طراحی شده‌اند اما این طراحی مدرن به فضای کلی ساختمان که بنایی سنتی است آسیب نزده و در هماهنگی کامل با آن قرار دارد.


/ 0 نظر / 36 بازدید