مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی: جشنواره فیلم فجر باید محرک بازار و سرمایه گذاری در پروژه‌های سینمایی باشد

برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» رادیو اقتصاد پیرامون موضوع تأثیر جشنواره فیلم فجر بر اقتصاد سینما و با حضور علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در محل برگزاری سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به روی آنتن رفت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از رادیو اقتصاد، تابش در برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» اظهارکرد: سینمای ایران دستاورد بزرگ فرهنگیِ انقلاب اسلامی است چراکه هم اکنون شاهد تحول، استقلال و پیشرفت در سینمای نوین ایران هستیم.

وی با بیان اینکه سینما در معرفی دستاوردهای جدید ایران نقش موثر و تعیین کننده‌ای دارد و نماد یک تحول اخلاقی و انسانی است افزود: در حال حاضر سینمای ایران به عنوان یک سینمای فراتر از منطقه و حتی در سطح جهانی مطرح است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر که امروز به راحتی برگزار می شود در ۳۷ سال قبل با خون دلها و مرارت های زیادی راه اندازی شد. اهمیت جشنواره از این جهت است که ما می‌توانیم آثار تولید شده سینمایی توسط نسل های مختلف سینمایی را در یک سال تماشا کنیم.

تابش یادآورشد: این جشنواره حتی در هشت سال جنگ تحمیلی و با تلاش هنرمندان و مردم برگزار شد و این موضوع جهانیان را متعجب ساخت.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم روزآمد کردن روند تولید، برگزاری جشنواره فیلم فجر و اکران فیلم‌ها عنوان کرد: فیلم‌ها در جشنواره فیلم فجر فرصت دیده شدن و اکران پیدا می کنند اما ما باید در شیوه‌های خود پس از گذشت سی و هفت دوره جشنواره تجدیدنظر کنیم و ساختارهای جدیدی را مدنظر قرار دهیم.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در رابطه با هزینه‌های برگزاری جشنواره فیلم فجر بیان داشت: یکی از اتفاقات در سال گذشته و امسال شفاف سازی درباره هزینه‌های جشنواره‌هاست که این موضوع زمینه بررسی و نقد مشفقانه فیلم‌ها توسط متخصصان و اصحاب رسانه را فراهم کرده است.

تابش در برنامه اقتصاد حوالی فرهنگ رادیو اقتصاد تأکیدکرد: بیش از گذشته باید نسبت به مشارکت بخش خصوصی در برگزاری این جشنواره توجه کرد.

وی جشنواره فیلم فجر را یک زنجیره ارزشی و نیازمند بازنگری و تحول دانست و ابراز داشت: پیشرفت‌های عرصه فناوری ضمن اینکه تأثیر بسزایی بر صنعت سینما گذاشته بر پیچیدگی این صنعت و البته جشنواره‌های سینمایی نیز افزوده است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی افزود: زنجیره ارزش باید به گونه‌ای اصلاح شود که ضمن اصلاح ساختار صنعت و به روز کردن جشنواره بتواند محرک بازار و سرمایه‌گذاری بر پروژه‌های سینمایی نیز باشد.

تابش با اشاره به اینکه برای ترغیب سرمایه گذاران و حضور شفاف آنان در جشنواره باید تلاش کرد، مطرح کرد: جشنواره می تواند محرک بازار سرمایه و یا سرمایه گذاران جدی در حوزه سینما باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از روش های نوین تأمین مالی و طراحی مدل های کسب و کار سینما در جهت توسعه و رشد تأمین هدف تجاری سازی فیلمها مغفول مانده است، گفت: خانه سینما و اتحادیه تهیه کنندگان باید به این موضوعات توجه جدی کنند.

برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی فرزانه صادقیان از شنبه تا پنجشنبه هر شب ساعت ۲۲ به مدت ۵۵ دقیقه با هدف حمایت از کارآفرینی در عرصه فرهنگ و هنر به منظور تحقق بخشی در سیاست های اقتصاد مقاومتی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.


/ 0 نظر / 62 بازدید