مقابله با هالیوود و سیل و تحریم

هفته آینده سی‌ و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در حالی آغاز به کار می‌کند که این رویداد اولین و یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های سینمایی سال ۹۸ است. با توجه به اینکه جامعه سال سختی را آغاز کرده است به نظر می‌رسد برگزاری جشنواره جهانی در دل این اتفاقات سهمگین کمی باعث ترمیم روحیه غم و اندوه میان مخاطبان سینما می‌شود.

فستیوالی که به لحاظ آماری مهم‌ترین رویداد غیر سیاسی بین‌المللی کشور است و باعث گردهمایی باشکوه فیلمسازان از اقصی نقاط جهان می‌شود. در چند سال اخیر که این رویداد سینمایی از محل اصلی خود یعنی جشنواره ملی یا بومی جدا شد با انتقادات زیادی همراه بود اما هوشمندی سیدرضا میرکریمی - دبیر این جشنواره - در برگزاری این مهم منجر به این شد که این گردهمایی در سال‌های اخیر با اتفاقات خوبی همراه باشد. به بهانه برگزاری این فستیوال در روزهای آینده با میرکریمی گفت‌وگویی انجام دادیم که از نظر می‌گذرانید.

با توجه به اینکه جامعه سال سختی را آغاز کرده است به نظر می‌رسد برگزاری جشنواره جهانی در دل این اتفاقات سهمگین کمی باعث ترمیم روحیه غم و اندوه میان مخاطبان سینما می‌شود.

جشنواره‌ها همان طوری که از اسم‌شان هم پیداست در کنار سابقه و گرایش علمی و حرفه‌ای که دارند به دنبال ایجاد پیوند بین جامعه و موضوع فعالیت خود هستند. جشنواره جهانی هم از این قاعده مستثنی نیست. ایجاد یک فصای تبادل تجربیات همراه با نشاط اجتماعی بخشی از هدف همه جشنواره‌های جهان است. به‌رغم همه اندوهی که در کشور وجود دارد و آسیبی که سیل برای هموطنان ما ایجاد کرده باید در کنارش خوشحال باشیم چون بحران‌های بزرگی از جمله کمبود و مشکلات منابع آبی برطرف شده است.

بله؛ جشنواره‌ها می‌توانند در تجدید روحیه عمومی شهروندان نقش موثری داشته باشند. جشنواره جهانی هم می‌تواند این وظیفه را به خوبی بر عهده بگیرد. البته که ما از ماه‌ها قبل فعالیت‌مان را در دبیرخانه جشنواره شروع کردیم. اما در حال حاضر هم تلاش می‌کنیم بخش‌هایی از کارمان به حس عمومی جامعه ارتباط داشته باشد. همراه با همدردی، نشاط اجتماعی است که جامعه به آن احتیاج دارد. حتی برای برای بازسازی مشکلات به سهم اندک خودمان شادی را باید به جامعه تزریق کنیم.

این صحبت‌ها بخشی از ماجرا است؛ اینکه اشاره شد سال سختی پیش رو داریم از جنبه تحریم‌ها هم هست. جشنواره جهانی از جمله رویداد‌های مهم کشور است که ماهیتش در تبادل و تعامل با کشورهای دیگر تعریف می‌شود، با علم به اینکه اساسا جشنواره جهانی رویکرد آسیایی دارد، آیا تحریم‌ها هم به سخت شدن روند آماده‌سازی کار جشنواره تاثیر گذاشته است؟

بی‌شک هر رویدادی متاثر از هر محدودیتی است که به آن آسیب وارد می‌کند. قطعا جشنواره جهانی هم مستثنی نیست. برای پیگیری ارتباطات بین‌المللی، سال گذشته سال سختی برای تیم ما بود و متاسفانه محدودیت‌هایی در انتقال ارز داشتیم و حتی بعضی وقت‌ها در ارسال مرسولات پستی مشکلاتی وجود داشت که از این جهت خیلی کار همکاران من را در جشنواره سخت کرد. به این اضافه کنید فشارهای پنهانی که متاسفانه بسیاری از فضاهای غیررسمی در کشورهای دیگر به وجود می‌آوردند و با این روش می‌خواستند عرصه را بر ایران تنگ کنند. آنها تلاش کردند حتی در در فضای فرهنگی شرایطی به وجود بیاورند تا مهمان‌های ما از آمدن به ایران منصرف شوند. یا کمپانی‌ها فیلم‌های‌شان را در اختیار ما قرار ندهند.

توجه کنید که دست و پنجه نرم کردن با خیل عظیمی از مشکلات این شکلی که بعضا مسببین اصلی آن پنهان هستند و ما در پشت لایه‌های فضای مجازی و جاهایی که هویت اصلی آنان را نمی‌توانستیم تشخیص دهیم به دنبال آنان بودیم و این واقعا کار دشواری است. بله؛ امسال سال سختی بود. البته که ما تلاش مضاعف نیز کردیم. بخش‌هایی از مشکلات را بعد از جشنواره به صورت مبسوط خواهم گفت که این مشکلات چه گستردگی عظیمی داشت و از عملیات کسانی خواهم گفت که تلاش کردند ما موفق به برگزاری جشنواره در استانداردی که سال گذشته برگزار کردیم، نباشیم. این نشان می‌دهد که جشنواره جهانی سال گذشته توانسته بود موفق برگزار شود و خبرهای خوبی از ایران مخابره کند؛ سال گذشته خبرهای خوبی از جشنواره ارسال شد که لزوما سیاسی نبوده و در حوزه فرهنگ بوده است.

این ویترین خوب از ایران به نمایش گذاشته شد و به این صورت توانسته بود بعضی‌ها را عصبانی کند. الان در فاصله چند روز مانده به جشنواره صورت خوشی ندارد که من از این موضوعات صحبت کنم. اجازه بدهید بعد از جشنواره که با سلامت و باشکوه برگزار شد از کارشکنی‌ها خواهم گفت که حد دشمنی با ما در چه سطح بوده و چه کار سختی بر عهده داشتیم.

تجربه ثابت کرده این سختی‌ها لازمه برگزاری جشنواره‌ای است که با موفقیت همراه است.

باید باور داشته باشیم که همه جشنواره‌های هنری مهم دنیا که در حوزه سینما کار می‌کنند حتی بعضی که در خود آمریکا برگزار می‌شوند یک قانون نانوشته دارند و آن اینکه هدف‌شان حمایت از فیلم‌های مستقلی است که در مقابل جریان مسلط مثل هالیوود فیلم می‌سازند. به عبارتی جریان متفکر. طبیعی است این مبارزه با جریان مسلط و سینمای آمریکا یک مبارزه عمومی است و به ما اختصاص ندارد. چون در کشور ما این مساله عقبه سیاسی پیدا می‌کند و در این سال‌ها حاد شده است.


این پیش فرض یک مقداری در شرایط میدانی هم بروز و ظهور پیدا می‌کند. اتفاقا از این جهت افتخار می‌کنیم. به‌رغم همه این فشارهایی که صحبت کردم امسال مهمان‌های بی‌شماری به جشنواره می‌آیند و فیلم‌های زیادی از کشورهای مختلف در این رویداد به نمایش می‌گذاریم. همه اینها ناشی از چند چیز است؛ اول قدرت فرهنگی کشور ما و پشتوانه تمدنی که ایران دارد و جایگاهش در میان اذهان به شکل عام. دوم اعتبار جشنواره جهانی فیلم فجر. به عنوان یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های آسیا و مهم‌ترین جشنواره غرب آسیا. از این جهت این اندوخته معنوی که داریم به ما کمک می‌کند در بحران‌ها خیلی از دوستان ما را تنها نگذارند.


مثل چه کشورهایی؟

کشورهای خیلی زیادی؛ امسال ۱۶۵ عنوان فیلم در جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود از بیش از ۵۰ کشور جهان . تقریبا از این جهت این آمار با سال قبل تفاوت چندانی ندارد. به شما بگویم که حدود ۲۵۰ مهمان خارجی خواهیم داشت که تا این لحظه قطعی شده که از بیش از ۷۰ کشور جهان که در این رویداد به ایران می‌آیند. امیدوارم شما مطبوعاتی‌ها که اهل تحقیق هستید جست‌وجویی انجام دهید درباره گردهمایی سالانه‌ای که خارج از حوزه سیاست در ایران برگزار می‌شود، مثلا در حوزه فرهنگ یا موضوعات عمومی دیگر. اگر این تحقیق انجام شود مطمئنم به لحاظ آماری متوجه خواهید شد که مهم‌ترین رویداد غیرسیاسی بین‌المللی در کشور همین جشنواره جهانی است.


به چه دلیل؟

به خاطر حجم بالای خبرهای داخلی و بین‌المللی جشنواره جهانی، تعداد بالای مهمانان و کشورهای شرکت‌کننده، همین طور تعدد و تنوع آثاری که در این رویداد نمایش داده می‌شود. ضمن اینکه تعداد نشست‌ها ی علمی در این مدت فشرده برگزار می‌شود و طبقات مختلف از رشته‌های مختلف دانشگاهی که علاقه دارند و فیلم‌ها را پیگیری می‌کنند و در این نشست‌ها حضور پیدا می‌کنند. من ظرف ۴ سال گذشته تلاش کردم آشتی بین رشته‌ای ایجاد کنم و سینما را به عنوان فرصت مطالعاتی به محیط‌های دانشگاهی معرفی کنم. از این جهات به نظر من جشنواره جهانی موقعیت ممتازی است.

/ 0 نظر / 60 بازدید